BOK: Jorunn Singstad Djupvik har tro på den gode samtalen og jobber med en bok om akkurat det. Her er Djupvik i samtale med Solveig Hosøy. FOTO: BRIT RØNNINGEN
Awana med snakkebok for foreldre
En ny bok fra Awana Norge skal gjøre det lettere for foreldre å snakke om tro med sine barn.
LYNGDAL: Undervisningsleder Jorunn S. Djupvik kaller det «snakkebok for foreldre», det prosjektet hun for tiden arbeider med i Awana Norge.
– Jeg jobber med en bok som kan gi foreldre noen tips med tanke på å få de gode samtalene, sier Djupvik til sambåndet.no.
Vi treffer henne den første uken på Lyngdal bibelcamp, der hennes oppgave er å ha seminar og familiesamling.
Kommunikasjon
– Hva kan du si om boken?
– Jeg vil at det skal være en bok som hjelper foreldre til å få god kommunikasjon med det enkelte barn. Det handler om ulike mennesketyper som bor under samme tak, og hvordan man takler det, svarer Djupvk.
Spørsmål som hun vil ta opp i boken, er eksempelvis disse:
- Hvordan takler man konflikter? Hvordan kan man snakke om det?
- Hvordan kan man få god flyt i hverdagssamtalen så det blir naturlig å snakke om dype ting?
– Det å ha hverdagssamtaler starter gjerne med småprat, og så legger det et grunnlag for å kunne få dypere samtaler og snakke om tro.
Dele tro
– Hvorfor vil du skrive om akkurat det temaet?
– Jeg har opplevd så veldig sterkt selv at det er i de varme, nære relasjonene og i disse hverdagssamtalene at man virkelig får mulighet til å dele troen, sier Djupvik og fortsetter:
– Det er når barna deler det som skjer med dem i hverdagen, som forelskelsene og de gledelige og vonde tingene som skjer, at foreldre har mulighet til å dele egne erfaringer og dele bibelord rett inn i situasjonen.
Døråpner
Hennes konklusjon er følgende:
– Samtalen er en veldig døråpner for å kunne dele Jesus og Jesuslivet med dem. Vi kan være med og be for barna våre og for ulike ting i hverdagen.
Prosjektet skal bli en Awana-bok, men tittel og hvordan og når den vil bli gitt ut, er ikke klart ennå. Ifølge undervisningsleder Jorunn S. Djupvik vil den antagelig bli ferdig i løpet av året.
Les også: Ser vi det Gud gjør?
















Legg igjen et svar
Want to join the discussion?Feel free to contribute!