STUDENTKOLLEKTIV: I tredje etasje i Betlehem planlegger Bergens Indremisjon å starte et studentkollektiv. FOTO: SAMBÅNDET ARKIV

Bergens Indremisjon vil starte studentkollektiv i Betlehem

De siste årene har flere tusen studenter stått i boligkø i Bergen. Nå kan det komme et tilbud fra Bergens Indremisjon til studenter fra forsamlingen.

19.-21. september er det generalforsamling (GF) i ImF. Fram mot GF vil sambåndet.no lage en del saker med utgangspunkt i treårsmeldingen for 2022-24.

– Det er helt på tegnebrettet, sier daglig leder Atle Heradstveit i Bergens Indremisjon til sambåndet.no.

Kontorer

Forsamlingen har hatt ute på medlemsmøte om de skal starte et bokollektiv for studenter som er knyttet til forsamlingen. På årsmøtet ble det lagt frem som en sak, og de har fått positive signaler fra naboene i huset at de kan gå i gang med planene om et slikt kollektiv.

Det er snakk om å bygge om kontorene i tredje etasje i Betlehem til fem-seks hybler for studenter og starte et kristent studentkollektiv etter modell av Betania studentkollektiv på Laksevåg.

En forskjell
– Hvorfor vil dere starte et kristent studentkollektiv?

– Det er fordi vi mener det kan gjøre en forskjell. Vi har jo hatt positive opplevelser fra Betania studentkollektiv med disse bibeltimene. De unge virker sultne på å høre Guds ord, og hvis vi kan få noe tilsvarende her, så vil det være positivt for arbeidet og være helt i tråd med intensjonen for arbeidet vårt.

Søknadsprosess
– Hva er fremdriftsplanen?

– Nå blir det en søknadsprosess med tanke på kommunen. Der har vi et firma inne for å hjelpe oss til å drive frem en søknad og tegninger som vi trenger. Vi håper å komme i gang og i hvert fall få det godkjent neste år sånn at vi neste år kan gå i gang å bygge, sier Heradstveit.

Dagen før sambåndet.no ringer hadde de befaring med arkitekt som så på mulighetene.

– Vi håper dette ikke skal trekke for langt ut i tid.

Bedre investering
Bergens Indremisjon har leid ut rommene i tredje etasje til kontorer. Ifølge Heradstveit har det etter korona-pandemien blitt tyngre å få leid ut kontorer.

– Vi at det er mangel på studenthybler. Kan vi gjøre en forskjell der og også knytte det til formålet vårt, tror jeg det er en mye bedre investering å tilby studenter hybler enn kontorareal, mener Heradstveit.

Del av fellesskapet
Han ser for seg at studentene kan være en del at fellesskapet for de unge i Bergens Indremisjon, og at de kan engasjere seg og ha oppgaver i forsamlingen.

– Jeg tror det kan bli noe positivt som kan tilføre arbeidet vårt noe bra, sier daglig leder Atle Heradstveit.

0 replies

Legg igjen et svar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Finn ut mer om hvordan kommentardataene dine behandles.