FERDIG: Det er bare litt ledig kapasitet på Møre barne- og ungdomsskule. Skolen har nå alle klasser fra 1. til 10. trinn. Bildet er fra 2023. FOTO: SAMBÅNDET ARKIV

Møre-skole har vokst dit den skal være

Det er en spesiell høst for Møre barne- og ungdomsskule Ålesund, for det er første skoleår den har elever på alle trinn fra 1. til 10. klasse.

– Vi har hatt en kjempefin oppstart, sier rektor Øystein Engås ved Møre barne- og ungdomsskule Ålesund til sambåndet.no.

Ved skolestart kunne han ønske velkommen 233 elever.

– Det er en ny rekord, fordi vi nå har alle trinn fra 1. til 10. klasse.

Fordeling
Barneskolen har 80 elever og én klasse per trinn, mens ungdomstrinnet har 153 elever og to klasser per trinn.

Ungdomsskolen startet i 1996, mens barneskolen startet opp i 2020 og da med 1. og 2. klasse. I fjor hadde skolen ifølge egen hjemmeside alle klasser unntatt 7. klasse.

Fornøyd
– Hva synes du om elevtallet?

– Vi er veldig fornøyde, og vi har lyst til å fortsette å fylle opp. I barneskoleklassene har vi litt ledig kapasitet, og i 9. klasse i år er det litt ledig kapasitet. Ellers er det fullt.

Bygde ut
I forbindelse med at de startet barneskole, trengte skolen mer plass og måtte bygge nytt.

– Nå er vi ferdig med det vi skal bygge. Det er gode, fine lokaler, sier Engås.

Stor nok
Rektor opplyser om at skolen har godkjenning for veldig mange flere enn de elevene som går der nå.

– Det står ikke på det, men det vi har bygd fysisk til, er cirka 260 elever på det meste. Vi har ikke tenkt å være større skole enn hva vi er nå. Så vi har vokst der vi skal være i antall klasser. Skal vi vokse mer, må vi bygge mer, sier Øystein Engås.

0 replies

Legg igjen et svar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.