PÅ BRYGGEKANTEN: Leiligheten ligger i Prestvikveien 26, i nærheten av Prestvika småbåthavn langs elva Otra i Kristiansand. FOTO: JONAS BERG

ImF har arvet verdifull leilighet

ImF har arvet en leilighet med attraktiv beliggenhet ved elva Otra i Kristiansand. Et salg av leiligheten vil styrke en stram misjonsøkonomi.

– Det er viktig å få sagt hvor enormt takknemlig vi er for mennesker som testamenterer verdiene sine til misjonsarbeid, understreker generalsekretær Jarle Haugland overfor sambåndet.no.

Hovedarving

Det er noen uker siden nyheten om testamentet kom fra tingretten i Kristiansand. Ennå har ikke ImF full oversikt over boet.

– Formelt står det at ImF er «testamentsarving fulle rettigheter». Vi er hovedarving, opplyser økonomikonsulent Lena Rong.

35 år siden

Hun har nå mottatt skifteattest og har overtatt ansvaret for boet. Mannen som har testamentert verdiene sine til ImF, eide en leilighet med adresse Prestvikveien 26, og i tillegg er det verdier i bank som ImF ennå ikke har full oversikt over.

Testamentet er fra 1991. Mannen som skrev det, var ugift og uten barn. Han var født i 1933 og var dermed minst 92 år gammel da han døde.

Millionverdier

– Arven viser at han hadde et varmt hjerte for misjonen, konstaterer Haugland.

ImF har foreløpig mottatt en uformell prisantydning på 7,5 millioner kroner på leiligheten, men det skal nå innhentes formell vurdering. Foreløpig er størrelsen på leiligheten ukjent. Bygget leiligheten er en del av, er fra om lag 2009.

– Familien til avdøde er veldig behjelpelige, forteller økonomikonsulent Lena Rong i ImF.

Utfordrende økonomi

ImF-styret fikk en muntlig orientering om arven på møtet i helgen.

– Det er viktig å få fram at dette ikke endrer driftsøkonomien til ImF, den er fortsatt utfordrende. Men salg av leiligheten, og verdiene i boet ellers, vil styrke egenkapitalen vår betydelig. Avhengig av hvordan vi disponerer inntektene, vil det også styrke likviditeten, sier Jarle Haugland.

Budsjett med underskudd

For å sette arven i perspektiv, vedtok ImF-styret i helgen et budsjett for 2026 med et underskudd på 1,1 millioner kroner. Før jul meldte Sambåndet om nedskjæringer som inkluderte nedbemanning tilsvarende 1,1 årsverk, i tillegg til at noen engasjementer ikke blir videreført.

– Vi kan ikke ha en økonomisk drift som baserer seg på at det skal komme arv. Men det er en mulighet som mange ganger har reddet misjonsøkonomien, og denne gang var det vi i ImF som fikk, konstaterer Haugland og fortsetter:

Nå ut

– Arven gir oss et pusterom, men vi må fortsatt som ImF-familie løfte driften slik at den blir sunn.

Generalsekretæren påpeker at det ennå er for tidlig å si hvordan inntektene vil bli disponert.

– Vi må forvalte verdiene klokt. Men det vi kan si, er at det endrer vår mulighet til å nå ut med evangeliet, sier Jarle Haugland.

0 replies

Legg igjen et svar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Finn ut mer om hvordan kommentardataene dine behandles.