OPPLØFTET: - Vi har tenkt at det er mange som vil indremisjon på Sørlandet, og nå vet vi det, sier kretsleder Torgeir Skrunes i ImF Sør. Bildet er fra generalforsamlingen i 2025. FOTO: SAMBÅNDET ARKIV

940.000 til ImF Sør

OPPDATERT Bare fra privatpersoner har ImF Sør fått inn godt over en halv million kroner siden nødropet gikk ut før helgen.

Publisert 17. juni 2026 kl. 13.30. Oppdatert 18. juni kl. 12.00.

– Jeg vil si at responsen har vært veldig god og oppløftende. Vi har tenkt at det er mange som vil indremisjon på Sørlandet, og nå vet vi det. Det er vi veldig takknemlig for, og det gir oss frimodighet, sier kretsleder Torgeir Skrunes i ImF Sør til sambåndet.no.

Feriepenger

Fredag kom nyheten om at kassen i ImF Sør var bunnskrapt, og at det ikke var penger til feriepengene som skulle ut over helgen. Mandag kveld kunne sambåndet.no fortelle at nødropet fra kretsen var blitt hørt, og at feriepengene var blitt utbetalt som planlagt.

Oppsummering

Pengene fortsatte å komme, og onsdag formiddag kan kretslederen konstatere at det totalt er kommet inn rett i underkant av 900.000 kroner.

Kun fra privatpersoner er det kommet ca. 550.000 kroner. Torsdag 18. juni kan vi datere med at totalbeløpet er oppe i 940.000 kroner, der private givere står for 590.000.

– 64.500 av disse stammer fra en ekstrakollekt i flere av forsamlingene nå på søndag, sier Skrunes.

Foreninger

Den største av enkeltgavene er på 100.000 kroner.

Fra foreningene i kretsen er det kommet nærmere 350.000 kroner.

– Noe av dette ville vi nok ha fått uansett, men da på et senere tidspunkt, sier Skrunes.

Minus i kassen

Kretslederen deltok på Misjonsrådet i ImF mandag 8. til tirsdag 9. juni. Fram til da, forteller han, hadde kretsen håpet på at det skulle ordne seg. Onsdag 10. juni var det imidlertid minus 17.000 kroner på konto, riktignok med 483.000 kroner igjen av kassakreditten på en halv million.

– Men det holdt jo uansett ikke når det skulle ut 750.000 kroner innen den 19. juni, inkludert feriepengene, sier Skrunes.

Mobilisering

Han tok kontakt med styreleder i ImF Sør, Kjell Hauan, og resten av kretsstyret. På kvelden 11. juni ble det bestemt at kretsen måtte gjøre situasjonen kjent og prøve å mobilisere.

– Vi kunne ikke drive slik. Jeg var også i kontakt med banken, og de sa at det var mulig å øke kassakreditten, men det er en dyr måte å drive på, framholder Skrunes.

Fra minus til pluss

På en uke har den økonomiske situasjonen endret seg fra minus 17.000 10. juni til pluss 279.000 onsdag formiddag 17. juni.

– Og i mellomtiden har vi altså betalt ut feriepenger og andre forpliktelser, framholder Skrunes.

Sommeren

– Hva med inntekter i sommermånedene?

– Det vil komme litt inntekter gjennom sommeren via utleie på leirplassene og fra gjenbruksbutikken på Vigeland. Så skal vi ha en to ukers møteaksjon på Evje med misjonsløp til inntekt for kretsen. Så har vi fast givertjeneste (FGS) og sommergavekampanjen gjennom kretsbladet Røsten. I utgangspunktet må vi overleve på det fram til møtevirksomheten starter igjen til høsten.

Likviditet

Kretslederen utelukker ikke at det må brukes av kassakreditten igjen i august. Men han har et stående tilbud om et rentefritt lån ut året som et alternativ.

– Vi har generelt en utfordrende likviditet, erkjenner Skrunes.

Torgeir Skrunes sier han har fått spørsmålet fra potensielle givere om hva kretsen vil gjøre for å unngå å havne i en lignende krisesituasjon igjen.

Tiltak

– Hva svarer du på det?

– For det første er det dette med å prøve å øke FGS. Nå fikk vi en braklansering av den nye ordningen med Vippsdonasjoner og muligheten for fast givertjeneste gjennom den.

Til nå er det kommet i underkant av 180.000 kroner fra enkeltpersoner via Vippsdonasjon. 308.000 er kommet inn via bankkonto.

FGS til leirsteder

Så har kretsen tenkt å henvende seg til foreldre som sender barn på leir, med tanke på om det vil bli faste givere til de to leirplassene. Her er det stor bygningsmasse med oppgraderingsbehov og ganske lav FGS.

– Eksempelvis har vi funnet rote i den siste originalveggen på Audnastrand og har en innsamling gående der, sier Skrunes og fortsetter:

– Vi må nok se utover høsten om vi er nødt til å justere driften med tanke på antall ansatte. Men arbeidsoppgaver har vi nok av, og vi ønsker jo egentlig å satse enda mer.

Håndslag

Også styreleder Kjell Hauan i ImF Sør gir uttrykk for takknemlighet.

– Vi må beskrive det som en veldig god respons og et godt håndslag til de ansatte, sier han.

Familieleir

Torgeir Skrunes sier at kretsen generelt opplever en oppdrift i arbeidet.

– For første gang siden 2019 satte vi familieleir opp igjen på Audnastrand. Og 5. juli venter vi et innrykk av 100 personer som vil fylle leirplassen til randen, avslutter kretslederen for ImF Sør.

0 replies

Legg igjen et svar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Finn ut mer om hvordan kommentardataene dine behandles.